Symulacje dla biznesu – dla niefinansistów

Konstruktywne syntetyzowanie biznesowe to proces o wysokim stopniu skomplikowania, badania nad nim prowadzą specjaliści z wielu różnych dyscyplin – przeczytaj wyniki tych eksperymentów: http://www.symulacje.edu.pl/szkolenia_finanse_dla_niefinansistow . I co interesujące, po dziś dzień nie udało się go dokładnie poznać, bez przerwy nowe odkrycia są publikowane, jakie ogromnie zmieniają całe dotychczasowe spostrzeganie. W praktyce samo procesy dedukcji u niefinansistów można podzielić na kilka różnych obszarów, spośród których jednym z ciekawszym jest myślenie lateralne.

Tym, co jest ciekawe w myśleniu finansowym, jest – jak pokazuja szkolenia – odejście od schematycznych, logicznych wzorców i pójście w stronę kreatywności w finansach. Logika sprawdza się w myśleniu o charakterze wertykalnym, to w takich procesach właśnie można szukać optymalnej metody dojścia do ustalonego celu, między innymi poprzez analizę dostępnych czynników. Istotna jest także selekcja, spośród rozmaitych pomysłów należy wybrać najbardziej odpowiednie.

Człowiekiem, który zdefiniował ideę „finanse dla niefinansistów” jest autor, Edgar Normset. Po licznych badaniach postawił tezę, że posiadane przez ludzi mózgi z reguły sięgają po zakorzenione wzorce, które później są wykorzystywane przez nie w czasie myślenia. Jednocześnie przez to, że te wzorce są umysły wolą nie sięgać po niestandardowe rozwiązania – niestety nie pomoga tu nawet szkolenia.

Myślenie o charakterze niefinansowym, prezentowane to w pierwszej chwili odejście od schematów obecnych na każdym kroku, które przeważnie gdzieś głęboko one siedzą w człowieku. Każdy z problemów warto przedefiniować i od nowa spojrzeć na wszystko, najlepiej znajdując dużo wyrywających się ze standardów, nawet mało prawdopodobnych rozwiązań. Myślowe skoki, brak logiczności czy wręcz prowokacja – takie działania są jak najbardziej dopuszczalne w celu szkolenia szarych komórek niefinansistów.

Kolejną ważną zasadą myślenia biznesowego będzie szkolenie jak największej elastyczności. Nie można się bać eksperymentów, wyznaczania problemów od nowa czy dopasowania reguł do potrzeb. Bardzo dobrym pomysłem na szkolenie jest myślenie od drugiej strony, może ono pokazać zupełnie inny punkt widzenia. Niejednokrotnie zalecany jest również podział problemu na małe części, wtedy łatwiej jest nad nimi pracować.

Próba zmuszenia umysłu do myślenia w odmienny sposób nie jest wcale taką łatwą rzeczą, i licznych sytuacjach może wymagać skorygowania podejścia do sposobów rozwiązywania problemów. Twórca tej metody zaproponował narzędzie wykorzystujące prowokację, może ono posłużyć do przebudowy wzorców myślowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *