Metody walki z bezrobociem

Bezrobocie to stan, w którym tkwi wielu ludzi, choć wcale nie ma na to najmniejszej ochoty. To, czy zostanie ono wyeliminowane, czy chociaż zmniejszone, tak naprawdę zależy od pracodawców. Jeżeli pojawią się nowe miejsca pracy, bezrobocie spadnie. W przeciwnym razie utrzyma się na wysokim poziomie, a może nawet wzrośnie. Jakie aktualnie są metody walki z bezrobociem? Jest ich kilka.

 

Nowe miejsca pracy, rekrutacja nowych kandydatów, wyższe wynagrodzenie

Kiedy na rynku pojawiają się nowe oferty pracy, pojawia się automatycznie szansa na zmniejszenie poziomu bezrobocia. Kolejne zatrudnione osoby zmniejszą liczbę osób bezrobotnych. Jeżeli wobec tego będą powstawać nowe firmy, bezrobocie zacznie spadać. Ważne jest również to, aby przedsiębiorcy zatrudniali nowych pracowników, a nie na przykład awansowali obecnych, już zatrudnionych, czy po prostu im zwiększali ilość obowiązków. Także rekrutacja nowych pracowników mogłaby skutecznie zmniejszyć poziom bezrobocie. Jednak to jeszcze nie wszystko. Kiedy pracodawcy oferują pracę, mają duże wymagania od kandydatów, ale w zamian oferują marne pensje, nikt nie chce iść do pracy. Wyższe wynagrodzenie na pewno również miałoby duży wpływ na zmniejszenie bezrobocia. Bezrobotni motywowani atrakcyjnymi zarobkami z pewnością chętnie uczestniczyliby w kursach i szkoleniach, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe, aby móc w końcu podjąć stałą, dobrą pracę. Wystarczyłoby trzymać się tylko tych metod, aby skutecznie zmniejszyć poziom bezrobocia i jednocześnie dać bezrobotnym szanse na spełnianie się w kwestiach zawodowych.

 

Bezrobocie w Polsce na chwilę obecną właściwie nie jest szczególnie duże, ale i nie małe. Znacznie spadło w ostatnim czasie, ale wciąż występuje. Są szanse na to, by je jeszcze bardziej zmniejszyć. Jednak w to muszą już zaangażować się pracodawcy. Właściwie to od nich wszystko zależy. Bezrobotni nie zawsze mają wpływ na poziom bezrobocia, choć w pewnym stopniu owszem. Jeżeli podejmą pracę za marne wynagrodzenie, bezrobocie się zmniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *